AVRUPA FIRSATLARI REHBERİ


KiMiZ?

Açıköğretim öğrencilerinin Avrupa Fırsatlarına ulaşması ve dâhil edilmesi için yapılan çalışmalar, Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Birimi koordinatörlüğünde faaliyetlerini yürüten Anadolu Üniversitesi Eurodesk Temas Noktası ve Açıköğretim Fakültesi ortaklığıyla yürütülmektedir. Bu kapsamda Avrupa’daki Gönüllülük, Çalışma, Seyahat ve Eğitim fırsatlarının araştırılması ve bunların teknolojik imkanlar kullanılarak Türkiye’nin dört bir yanındaki öğrencilere ulaştırılması çalışmaları yapılmaktadır.PEKİ NEDİR BU FIRSATLAR?

GÖNÜLLÜLÜK

Farklı bir ülkede insanlara yardımcı olup, bu yolla da yeni beceriler kazanmak, farklı kültürleri tanımak, başka ülkelerden arkadaş edinmek için gönüllülük iyi bir fırsattır. Avrupa fırsatlarıyla farklı ülkelerde gönüllülük yapabileceğiniz gibi oturduğunuz yerden destek verebileceğiniz gönüllülük çalışmaları da mevcuttur.

Avrupa Gönüllü Hizmeti: http://eurodesk.anadolu.edu.tr/

17-30 yaş arası gençlerin Avrupa’da kar amacı gütmeyen bir kuruluşta 2 haftadan 12 aya kadar gönüllülük yapmalarına fırsat veren bu programda gönüllülerin vize, seyahat, konaklama, yeme-içme, yerel ulaşım giderleri karşılanmakla beraber gönüllülere aylık cep harçlığı, rehberlik desteği ve gidilen ülkenin dil kursu da verilmektedir.

Oturduğunuz yerden gönüllülük yapabilirsiniz. Çevrimiçi gönüllülük yapmanıza imkan sağlayan bazı web sayfaları: *Siber Gönüllüler http://cyber.icvolunteers.org/prj , *Çevrimiçi Birleşmiş Milletler Gönüllüleri https://www.onlinevolunteering.org/en, *Evden Yardım http://helpfromhome.org/*İyilik İçin Hack, http://rhok.cc/Barış ve Gelişim için Birleşmiş Milletler Gönüllüsü olun!!! https://www.unv.org/

Gelişme, insani eylemler ve barışın korunması ile ilgileniyor musunuz? Neden dünya çapında gelişme önündeki engellerle mücadele etmeye yardım eden 8.000 BM gönüllüsünden biri siz olmayasınız sloganıyla Barış gönüllülerini arayan Birleşmiş Milletlerde ciddi bir gönüllülük deneyimi yaşayabilirsiniz.

ÇALIŞMA VE İŞ FIRSATLARI

Avrupa’nın kalbinde, Avrupa Birliği enstitüleri azimli ve kapasiteli mezunlara çok kültürlü bir ortamda uluslararası kariyer fırsatları sunuyor. Avrupa Birliği’nde nasıl çalışacağınız ve kariyerinize ne şekilde yön vereceğiniz konusunda size destek olabilecek kanallar;

Your first EURES Job (YfEJ)

İlk EURES işiniz, gençlerin AB genelinde iş bulmalarına yardımcı olacak bir Avrupa Birliği iş hareketliliği planıdır. İlk EURES işiniz, size başka bir AB ülkesindeki bir işyerinde arama ve başvurma konusunda bilgi verebilir ve yardımcı olabilir. Program sayesinde bir röportaj gezisi için ve / veya yeni görevinizi üstlenmek için yurtdışına taşınmak için mali destek alabilirsiniz.


Tatilde çalışmak için mevsimlik işler: Gelecek kariyerinize yatırım yapmak ve yeni beceriler geliştirmek ve bunun yanı sıra biraz ekstra para kazanmak için tatiller harika fırsatlardır. Bir öğrenci olun veya işsiz kalmış olun, mevsimsel iş, kariyer yolunuzda size yardımcı olabilir. - Bu konuda size yol gösterecek web sayfaları: *Dünya Çağında Mevsimsel-hasat işleri http://www.pickingjobs.com/, *Mevsimsel İşçilik bulma https://www.seasonworkers.com/, *Yaz aylarında çalışmak için iş bulmak, http://www.summerjobs.com/

Dünya Bankası Genç Profesyoneller Programı http://web.worldbank.org/ Genç Profesyoneller Programı, gelişim, akademik başarı, profesyonel başarı ve liderlik yeteneği elde etmek için kendini adamış olduğuna ilişkin bir geçmiş performans ile donanımlı, yüksek beceri ve motivasyona sahip kişiler için çok büyük bir fırsattır.

Au pair: Çocuklarla çalışmayı seviyorsanız Yurtdışında Au pairlik

Au pairler, bir ailenin çocuklarına bakarlar ve aynı zamanda ev işlerine yardım etmeleri de beklenebilir. Karşılığında, aile tam pansiyon konaklama ve biraz harçlık vermektedir. Sosyal sigortanız ve sağlık sigortanız olacaktır ama genellikle yolculuk masraflarınızı kendiniz karşılamanız gerekecektir.

https://www.au-pair-box.com/
http://www.aupairsearch.com/
https://www.aupairworld.com/en
http://www.findaupair.com/


ÖĞRENİM
Avrupa Beceriler Pasaportu - https://europass.cedefop.europa.eu/tr Avrupa’da farklı kurumlardaki Öğrenim fırsatlarına erişebilirsiniz. Avrupa’da örgün veya yaygın eğitim yoluyla katılacağınız faaliyetlerin tanınması adına birçok araç bulunmaktadır. Elde ettiğiniz becerilerin tanınması adına aldığınız bütün araçları Europass Beceriler Pasaportunda bir araya getirebilirsiniz.

Youthpass  Bir Erasmus+ projesinde yer aldınız mı ve burada elde ettiğiniz becerilerin ülkenizde tanınmasını ister misiniz? O halde tam size göre! Şimdilik yalnızca Gençlik Değişimleri, Avrupa Gönüllülük Hizmeti ve Genç Çalışan Hareketliliği için mevcut, ancak yakında tüm diğer faaliyetler için de bir Youthpass oluşturabileceksiniz.Avrupa’da Öğrenim Harçları: https://europa.eu/youth/eu/article/53/24205_tr

Study İn Europe: Bu web sitesi, her bir Avrupa ülkesindeki üniversiteler, yüksekokullar, öğrenim ücretleri ve lisans ve yüksek lisans programlarını göstermektedir.

Study Portals : Binlerce programı içeren veri tabanında ilgilendiğiniz alanlarda lisans, yüksek lisans ve doktora programları arayabilirsiniz.

U-Multirank

Nerede öğrenim göreceğinizi bilmiyor musunuz? Bu web sitesi istek listenize uyan bir üniversite seçmenize yardımcı olacaktır. 

Avrupa’da Öğrenim Portalı

Avrupa’da öğrenim görmek için başvuruya ilişkin daha fazla bilgi ve ders seçimi hakkında tavsiye almak için Avrupa Komisyonunun portalını ziyaret edip seçtiğiniz ülkeye girmek için hangi belgelerin gerekli olduğunu öğrenmek ve vize şartları hakkında bilgi almak için AB Göçmenlik Portalını ziyaret edebilirsiniz.


EĞLENEREK VE DÜNYA’NIN FARKLI YERLERİNDEN ARKADAŞ KAZANARAK DİL ÖĞREN

Aşağıdaki web sayfaları farklı işlevsel özellikleriyle farklı ülkelerden insanlarla sizleri bağlantıya geçirir. Gerek çevrimiçi gerekse de yüzyüze bir dil öğrenme fırsatı sunar.

https://www.italki.com/partners: 17 dilde hizmet veren sitede gönüllü öğreticiler bulabilirsiniz.

https://www.easylanguageexchange.com/: Dil değişimi ile kendi dilinizi öğretip öğrencinizin dilini de öğrenebilirsiniz.

http://en.openlanguageexchange.com/: 40.000 in üzerinde üyesi olan bu sayfaya kayıt yaptırıp istediğiniz dili ana dili olarak konuşanlardan destek alabilirsiniz.

http://www.languageforexchange.com/: Kayıt olduktan sonra istediğiniz dili konuşan üyelerden yardım talep ediyorsunuz ve uygun olanlar size destek oluyorlar.

https://www.speaky.com/:Android ve ios a uyumlu bu sayfada da bol bol konuşma pratiği yapabilirsiniz.

http://babelvillage.com/: Gönüllü öğretici arıyorsanız veya pratik yapmak istiyorsanız 14.000 den fazla üyesi olan ve 107 dilin konuşulduğu sayfa size destek sunabilir.

https://coeffee.com/login : Oyun oynayarak dil öğrenmek isterseniz bu sayfaya bakın.

https://www.languing.com/landing/: Bu sayfada 10 dili online olarak gönüllü öğreticilerden öğrenebilirsiniz.

https://www.tandem.net/: Yabancı dil öğrenmek, pratik yapmak ve bu sayede farklı ülkelerden yeni arkadaş edinmek veya bulunduğunuz yerdeki yabancı arkadaşlarla tanışmak için tandem bir fırsat

https://www.tandempartners.org/en : Yaklaşık 150.000 üyesi bulunan sayfaya ana dil, öğrenmek istediğiniz dil ve bulunduğunuz yeri yazarak kaydolup size uygun bir öğretici buluyorsunuz.

http://www.lingoglobe.com/: 50.000 nin üzerinde üyesi olan bu grupta da dil öğrenebilir ve dil üzerine tartışmalara dahil olup farklı ülkelerden arkadaşlar edinebilirsiniz.

https://www.interpals.net/: Yeni arkadaşlar bul, bir dil öğren, dünyayı keşfet sloganlarıyla bir dostluk paylaşım sitesini andıran sayfa dil öğrenmek için de önemli bir sayfa

www.conversationexchange.com/: Yaşadığınız yerde öğrenmek istediğiniz dili konuşan insanlara ulaşmanızı ve onlarla pratik yapmanızı destekleyen bir sayfa.

https://www.busuu.com/en: İçinde Türkçenin de bulunduğu 14 dil için eğitim veren bu sayfada ücretli ve ücretsiz seçenekler mevcut.

https://www.mylanguageexchange.com/: Yine bir öğretici arkadaş bulup öğrenmeye dayalı bir sayfa


YARATICILIK VE KÜLTÜR

Hikayelerinizi, makalelerinizi, fotoğraflarınızı ve videolarınızı Avrupa’daki gençlerin çevrimiçi dergisi olan Cafebabel’de paylaşın. http://www.cafebabel.co.uk/

Video, film, edebiyat, kültür ve sanata dair Avrupa Birliği’nin sağladığı bütün hibe programı duyurularına https://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/calls_en buradan erişin.

Sanatçılar için Uluslararası Değişim programlarına katılarak başka bir ülkede çalışıp kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunun için Sınır Ötesi Sanatçılar Vakfı, On The Move, Resartis, e.mobility, ResidencyUnlimited gibi kuruluşların web sayfalarından faydalanabilirsiniz.

Avrupa Kültür Vakfı’nın (http://www.culturalfoundation.eu/) Bir Adım Öteye programı kapsamında verilen hibe desteklerine ulaşmak için 35 yaşını aşmamış bir sanatçı veya kültür emekçisi olmanız yeterlidir. Detaylı bilgi için https://europa.eu/youth/eu/article/41/502_tr

Parmaklarınızın ucundaki kültürü keşfedin: Hiç görmek istediğiniz ama görme şansınızın olmadığı bir ünlü sanat eseri oldu mu? Şimdi, Mona Lisa’yı görmek için Paris’e veya Davut’u ziyaret etmek için Floransa’ya gitmek zorunda değilsiniz. Kültür, daha önce hiç bu kadar kolay erişilir olmamıştı! http://www.europeana.eu/portal/en bu portalda sadece resimlere ve müze parçalarına değil, aynı zamanda, Avrupa’da dijital ortama alınmış film ve arşiv kayıtlarına da erişebilirsiniz.

UNESCO Gençlerin Dünya Mirası Eğitim Programı (http://whc.unesco.org/en/wheducation/ ) ve Dünya Mirası Gençlik Forumu (http://whc.unesco.org/en/activities/55 ) aracılığıyla mirasın korunmasına ilgi duyan gençler bir araya gelip eğitim alıp kapasitelerini geliştiriyorlar hem de ortaya koydukları özgün fikirlerle mirasın korunmasına destek oluyorlar.

Destek, İleri Düzey Öğrenme ve Eğitim İmkanları - SALTO (https://www.salto-youth.net/rc/cultural-diversity/)’nun uluslararası düzeyde organize ettiği Kültürel Çeşitlilik çalışmalarında yer alabilirsiniz.


GAP YEAR YAPIN

Amerika, İngiltere başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde çok yaygın bir uygulama olan Gap Year bireyleri lise ile üniversite arasında, üniversite sırasında veya üniversiteyi bitirip iş hayatına atılmadan önceki dönemlerde 1 yıllık gezme, öğrenme, gönüllülük, staj yapma gibi aktivitelere özendiren kültür haline gelmiş bir programdır. Zamanı siz seçip okula, işe ve hayatın diğer rutinine 1 yıl ara verip kendinizi yollara vuruyorsunuz. Bu süreçte ister dil öğrenin veya öğretin, ister gönüllülük yapın, isterseniz staj yapın. Gap year öncesinde gezginlerin hikayelerini, kullandıkları mobil uygulamaları mutlaka araştırın. Sayfamızdaki seyahat, konaklama ve gönüllülük fırsatları bunun için size yol gösterici olacaktır.


SEYEHAT

Ucuza uçmanın yolları Skyscanner : Milyonlarca uçuşu karşılaştırarak en ucuz fırsatı bulun. Yer ve fiyata göre uçuşları tarayabilirsiniz.

Rumbo : Bu çevrimiçi seyahat acentesinde uçuşlardaki en iyi fırsatları, otelleri, tatilleri, ucuz uçuşları, düşük maliyetle ve son dakikada arayabilirsiniz.

Momondo : Bu web sitesi 700’den fazla seyahat sitesindeki fiyatları karşılaştırmanıza olanak tanır.

Lowcostairlines : Bu site Avrupa ve ötesindeki ucuz havayollarının bir listesini vermektedir. Bazı şehir rehberleri ve diğer ucuz havayolu arama motorlarının bağlantıları dâhil seyahat verileri yer almaktadır.

Cheapflights : Yaşadığınız ülkeyi seçin ve hangi havayolu şirketinin size ucuz uçuş sağlayabileceğini öğrenin.

Bir yolcu olarak haklarınızı öğrenin: http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/index_en.htm

TREN

Daha uzak bir yere gidiyorsanız, gece trenine de binebilir ve seyahat ve konaklamayı bir arada gerçekleştirebilirsiniz.

Interrail : Farklı birkaç ülkeyi gezmeyi düşünüyorsanız sadece bir bilet ile bunu yapabilirsiniz.

RailEurope : Avrupa’daki 50 farklı demir yolu şirketini araştırarak kendi tren güzergâhınızı oluşturun.

Railfaneurope : Avrupa’daki ulusal demiryollarının web sitelerine giriş kapısı.


OTOBÜS

Bazı noktalarda daha yavaş olsa da, uzak bir bölgeye ulaşmada tek seçeneğiniz olabilir.

Eurolines : Uzun mesafe otobüs kuruluşu olan Eurolines tüm büyük Avrupa şehirlerini birbirine bağlamaktadır. Farklı varış yerlerini ve tarifeleri keşfedin.

Busabout : Bu otobüs hizmeti, serbest seyahat şekli benzersiz in-bin esnek otobüs ağıyla kendisini alternatif bir seçim olarak tanımlamaktadır.

Megabus : Avrupa’da şehirlerarası seyahat için düşük maliyetli bir seçenek.

ARABA

Araba paylaşma esnek bir yöntem olup araba kullanmayı bilmenize gerek dahi yoktur. Bir sürücü veya yolcu olarak harcamaları paylaşır ve yol boyunca yeni insanlarla tanışırsınız.

Blablacar : Boş koltukları olan sürücülerle, Avrupa genelinde araç araya kişileri bir araya getirmektedir.

RoadSharing : Araba paylaşımı ve otostopçuluk.


FERİBOT


Hiç aklınıza gelmemiş olabilir ama bir gecelik feribot yolculuğu kimi zaman en iyi seçeneğiniz olabilir, özellikle Akdeniz ve İskandinavya çevresindeyseniz.

Ferrylines : Avrupa’da 1.800’den fazla feribot rotası arasından arama yapın.

Aferry.com : Birleşik Krallık, Fransa, İspanya, İrlanda, Hollanda, Akdeniz ve Avrupa’nın geri kalanında 1.200’den fazla feribot rotası.


KONAKLAMA

Erasmus+’ın Avrupa Gönüllü Hizmeti, Gençlik Değişimleri gibi bazı programlarında konaklama program bütçesi tarafından karşılanmakla birlikte bazı programlarda ise bütçe konaklamayı karşılamamaktadır.

Hem Erasmus+ hem de bireysel veya diğer gönüllü organizasyonlarla yurtdışına gidiyorsanız ve konaklama konusunda çok masraf yapmak istemiyorsanız aşağıdaki linklere göz atmanızı öneririz.

https://www.couchsurfing.com/: 400.000 ev sahibi ve 4 milyona yakın üyesi ile en rağbet gören sitelerden biridir. Sayfaya ücretsiz üye olmakla beraber gideceğiniz şehirde misafir kabul eden ev sahiplerini bulabilirsiniz. Bu sayfada aynı zamanda gideceğiniz yeri size gezdirecek gönüllü rehberler de bulabilirsiniz.

http://www.hospitalityclub.org/: Bilinen en eski misafir etme, misafir olma sitelerindendir. Üyelik ücretsiz olup 300.000 den fazla üyesi vardır.

https://www.airbnb.com.tr: Evlerinin bir kısmını veya tamamını belirli dönemlerde kiraya veren insanlarla tanışıp daha uygun bütçeye konaklama ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

http://www.stay4free.com/: Evleri değiştirip tamamen ücretsiz bir konaklama sağlayabilirsiniz.

http://www.globalfreeloaders.com/: Üye olduktan sonra sizi ücretsiz misafir edecek ev sahipleri bulabilirsiniz.