GAP YEAR

GAP YEAR

Amerika, İngiltere başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde çok yaygın bir uygulama olan Gap Year bireyleri lise ile üniversite arasında, üniversite sırasında veya üniversiteyi bitirip iş hayatına atılmadan önceki dönemlerde 1 yıllık gezme, öğrenme, gönüllülük, staj yapma gibi aktivitelere özendiren kültür haline gelmiş bir programdır. Zamanı siz seçip okula, işe ve hayatın diğer rutinine 1 yıl ara verip kendinizi yollara vuruyorsunuz. Bu süreçte ister dil öğrenin veya öğretin, ister gönüllülük yapın, isterseniz staj yapın. Gap year öncesinde gezginlerin hikayelerini, kullandıkları mobil uygulamaları mutlaka araştırın. Sayfamızdaki seyahat, konaklama ve gönüllülük fırsatları bunun için size yol gösterici olacaktır.

1- Seyahat

Bir yolcu olarak haklarınızı buradan öğrenin.

Ucuza uçmanın yolları:

Skyscanner - Milyonlarca uçuşu karşılaştırarak en ucuz fırsatı bulun. Yer ve fiyata göre uçuşları tarayabilirsiniz.
Rumbo - Bu çevrimiçi seyahat acentesinde uçuşlardaki en iyi fırsatları, otelleri, tatilleri, ucuz uçuşları, düşük maliyetle ve son dakikada arayabilirsiniz.
Momondo - Bu web sitesi 700’den fazla seyahat sitesindeki fiyatları karşılaştırmanıza olanak tanır.
Lowcostairlines - Bu site Avrupa ve ötesindeki ucuz havayollarının bir listesini vermektedir. Bazı şehir rehberleri ve diğer ucuz havayolu arama motorlarının bağlantıları dâhil seyahat verileri yer almaktadır.
Cheapflights - Yaşadığınız ülkeyi seçin ve hangi havayolu şirketinin size ucuz uçuş sağlayabileceğini öğrenin.

Uçak tek seçenek değildir.

Tren: Daha uzak bir yere gidiyorsanız, gece trenine de binebilir ve seyahat ve konaklamayı bir arada gerçekleştirebilirsiniz.

Interrail : Farklı birkaç ülkeyi gezmeyi düşünüyorsanız sadece bir bilet ile bunu yapabilirsiniz.
RailEurope : Avrupa’daki 50 farklı demir yolu şirketini araştırarak kendi tren güzergâhınızı oluşturun.
Railfaneurope: Avrupa’daki ulusal demiryollarının web sitelerine giriş kapısı.

Otobüs: Bazı noktalarda daha yavaş olsa da, uzak bir bölgeye ulaşmada tek seçeneğiniz olabilir.

Eurolines - Uzun mesafe otobüs kuruluşu olan Eurolines tüm büyük Avrupa şehirlerini birbirine bağlamaktadır. Farklı varış yerlerini ve tarifeleri keşfedin. 
Busabout - Bu otobüs hizmeti, serbest seyahat şekli benzersiz in-bin esnek otobüs ağıyla kendisini alternatif bir seçim olarak tanımlamaktadır. 
Megabus- Avrupa’da şehirlerarası seyahat için düşük maliyetli bir seçenek.

Araba : Araba paylaşma esnek bir yöntem olup araba kullanmayı bilmenize gerek dahi yoktur. Bir sürücü veya yolcu olarak harcamaları paylaşır ve yol boyunca yeni insanlarla tanışırsınız.

Blablacar - Boş koltukları olan sürücülerle, Avrupa genelinde araç araya kişileri bir araya getirmektedir.
RoadSharing - Araba paylaşımı ve bedavaya yolculuk.

Feribot: Hiç aklınıza gelmemiş olabilir ama bir gecelik feribot yolculuğu kimi zaman en iyi seçeneğiniz olabilir, özellikle Akdeniz ve İskandinavya çevresindeyseniz. 

Ferrylines- Avrupa’da 1.800’den fazla feribot rotası arasından arama yapın.

Aferry.com - Birleşik Krallık, Fransa, İspanya, İrlanda, Hollanda, Akdeniz ve Avrupa’nın geri kalanında 1.200’den fazla feribot rotası.


2- Konaklama

Erasmus+ programlarıyla yurtdışına gidiyorsanız genelde konaklama zaten karşılanır. Karşılanmasa bile sizlere verilen hibeden konaklamaya da bir bütçe ayırabilirsiniz. Hem bu bütçeyi verimli yönetip uygun konaklama bulmak hem de ücretsiz konaklama bulmak adına en bilinen ve kullanılan web sayfalarına göz atmanızı öneririz .

Couchsurfing: 400.000 ev sahibi ve 4 milyona yakın üyesi ile en rağbet gören sitelerden biridir. Sayfaya ücretsiz üye olmakla beraber gideceğiniz şehirde misafir kabul eden ev sahiplerini bulabilirsiniz. Bu sayfada aynı zamanda gideceğiniz yeri size gezdirecek gönüllü rehberler de bulabilirsiniz.
Hospitalityclub: Bilinen en eski misafir etme, misafir olma sitelerindendir. Üyelik ücretsiz olup 300.000 den fazla üyesi vardır.
Airbnb: Evlerinin bir kısmını veya tamamını belirli dönemlerde kiraya veren insanlarla tanışıp daha uygun bütçeye konaklama ihtiyacınızı giderebilirsiniz. 
Stay4free: Evleri değiştirip tamamen ücretsiz bir konaklama sağlayabilirsiniz.
globalfreeloaders Üye olduktan sonra sizi ücretsiz misafir edecek ev sahipleri bulabilirsiniz.