GÖNÜLLÜLÜK

GÖNÜLLÜLÜK

Farklı bir ülkede insanlara yardımcı olup, bu yolla da yeni beceriler kazanmak, farklı kültürleri tanımak, başka ülkelerden arkadaş edinmek için gönüllülük iyi bir fırsattır. Avrupa fırsatlarıyla farklı ülkelerde gönüllülük yapabileceğiniz gibi oturduğunuz yerden destek verebileceğiniz gönüllülük çalışmaları da mevcuttur.

ÖNEMLİ GÖNÜLLÜLÜK FIRSATLARI

a) Avrupa Gönüllü Hizmeti

17-30 yaş arası gençlerin Avrupa’da kar amacı gütmeyen bir kuruluşta 2 haftadan 12 aya kadar gönüllülük yapmalarına fırsat veren bu programda gönüllülerin vize, seyahat, konaklama, yeme-içme, yerel ulaşım giderleri karşılanmakla beraber gönüllülere aylık cep harçlığı, rehberlik desteği ve gidilen ülkenin dil kursu da verilmektedir. AGH için Anadolu Üniversitesi örgün ve açıköğretim sistemindeki öğrencilerine Gönderen Kuruluş hizmeti vermektedir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için de sayfamızda AGH kısmında bütün detayları bulabilirsiniz.

b) Çevrimiçi Gönüllülük Fırsatları 

Oturduğunuz yerden gönüllülük yapabilir ve bu yolla Dünya’nın farklı yerlerindeki Sivil Toplum Kuruluşlarıyla irtibat kurup onların projelerine destek olabilirsiniz. Biraz bilgisayar kullanmayı biliyorsanız tek yapmanız gereken klavyeye dokunmak.


Çevrimiçi gönüllülük yapmanıza imkân sağlayan bazı web sayfaları:

  1.  • Siber Gönüllüler ağına katılmak için buraya tıklayınız.
  2.  • Çevrimiçi Birleşmiş Milletler Gönüllüleri ağına katılmak için buraya tıklayınız.
  3.  • Evden Yardım gönüllüler ağına katılmak için buraya tıklayınız.
  4.  • İyilik İçin Hack gönüllüler ağına katılmak için buraya tıklayınız.

c) Barış ve Gelişim için Birleşmiş Milletler Gönüllüsü olun!

Gelişme, insani eylemler ve barışın korunması ile ilgileniyor musunuz? Neden dünya çapında gelişme önündeki engellerle mücadele etmeye yardım eden 8.000 BM gönüllüsünden biri siz olmayasınız sloganıyla Barış gönüllülerini arayan Birleşmiş Milletlerde ciddi bir gönüllülük deneyimi yaşayabilirsiniz. BM gönüllüsü olmak için detaylara buradan ulaşabilirsiniz.


Bu ve daha fazla Gönüllülük Fırsatlarına ulaşmak için web sayfamızı ve facebook grubumuzu takip ediniz ve Gönüllü Havuzuna kayıt olunuz.

http://eurodesk.anadolu.edu.tr/ 

https://www.facebook.com/eurodeskanadolu/?fref=ts