SIK SORULAN SORULAR

Projelere ortak nasıl bulabilirim?

Projelere ortak bulmak için bu gün kullanılan en etkin yollardan biri sosyal medya kanallarıdır. Yapmak istediğiniz projenin kısa bir tanıtımını hazırlayarak bu sayfalarda paylaşıp ortak arayışı yapabilirsiniz. Bununla beraber Ulusal Ajansın sayfasında yaptığınız proje türüne göre ortak bulmanızı kolaylaştıracak sayfalar mevcuttur. 

Sayfalar için tıklayın!

Erasmus+ programından nasıl yararlanabilirim?

Bu çerçevede öncelikle yapmak istediğiniz proje veya katılmak istediğiniz programı seçmeniz önemlidir.

Erasmus+ sunumlarımızda da görüleceği üzere Erasmus+ KA1, KA2, KA3 olmak üzere 3 gruba ayrılmış ve her grup kendi içinde farklı proje ve hareketlilik türlerini barındırmktadır. Bunun için Erasmus+ 2017 Program Rehberi ve Teklif Çağrılarını incelemeniz önem arz etmektedir. 

Erasmus+ 2017 Program Rehberi ve Teklif Çağrıları

Nasıl yurt dışına çıkabilirim?

Yurtdışına çıkmak için Erasmus+ Gençlik Programları çok etkin bir yoldur. Bununla beraber yurtdışına gitme sebebiniz ve hedeflerinizle doğru orantılı olarak bu programlar çeşitlilik gösterebilir. Bir üniversite öğrencisi için Erasmus+ Öğrenci değişimi idealken, gönüllü olarak gitmek isteyenler için Avrupa Gönüllü Hizmeti önerilebilir.

Çalışma ve diğer alanlarda yurtdışına çıkma hedefiniz varsa web sayfamızı takip ederek Eurodesk Online Gençlik Fırsatları Bilgilendirme Toplantımıza katılıp daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Nasıl bir gençlik değişim projesi hazırlayabilirim?

 Farklı ülkelerden genç gruplarının bir araya gelerek birbirlerinin kültürleri hakkında öğrenme fırsatı sunan Gençlik Değişimleri projesi hazırlamak için öncelikle en az 4 gencin bir araya gelerek bir gençlik grubu kurmaları gerekmektedir. Grup üyelerinin 13-30 yaş arasında olması gereken grupta grup lideri için yaş sınırlaması yoktur. 

Proje hazırlama ile ilgili detaylara Ulusal Ajansın sayfasından ulaşabilirsiniz.

Proje hazırlama detayları

Avrupa Gönüllü Hizmeti ile nasıl gönüllü olabilirim?

Avrrupa Gönüllü Hizmetine dahil olabilmek için öncelikle programın felsefesini okuyup anlamak çok önemlidir. Sonrasında da bir gönderen kuruluş bulmanız gerekmektedir.

Kendinizi tanıtacağınız ve projelere niçin katılmak istediğinizi anlatacağınız bir Motivasyon Mektubu ve yine bir Kısa Özgeçmiş hazırlayarak sosyal medya kanallarında ve web sayfalarında yayınlanan projelere başvurularınızı yapabilirsiniz. Sayfamızı takip ederek hem Eurodesk Avrupa Gönüllü Hizmeti Online Bilgilendirme Toplantılarına hem de üniversitemizde yapılacak olan Açık Kapı Toplantılarına katılarak daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.